17. 6. 2014
Avtor: Aleksander Hribovšek
V heraldiki upodabljamo grbe s heraldičnimi atributi v heraldičnih barvah na heraldičnem ščitu. Atributi so izrisani v heraldičnem slogu in izhajajo iz nabora v srednjem veku znanih heraldičnih podob postav, figur in predmetov žive in nežive narave, katerih predstavitev je poenostavljena (starinska), da je lažje razumljiva in markantna. Večino izmed njih je lahko prepoznati že na prvi pogled, pa vendar so zaradi slogovne poenostavitve nekateri zelo trd oreh.
V nadaljevanju smo izbrali nekaj nenavadnih podob, da jih boste naslednjič, ko boste v arhivu trčili obnje, lažje prepoznali.
Imenujemo ga tudi okrnjen ali pohabljen orel. Telesno deformirani ptici manjkajo kljun in kremplji. V francoski heraldiki je znan kot alérion, angleški kot avalerion ali alerion ter nemški gestümmelter Adler oziroma tudi Alérion.
Imenujemo ga tudi okrnjen oziroma pohabljen kos, ki je soroden atributu merlette francoske heraldike oziroma martlet angleške. Telesno deformirani ptici manjkajo kljun in kremplji.
Gre za dvojni meh za prenašanje vode, ki je obešen preko droga. V angleški heraldiki je znan kot water bouget, nemški pa kot Wasserschlauch.
Ognjilo je jeklen ali železni pripomoček, s kateim so drgnili ali tolkli kresilni kamen, da so nastale iskre. Kot zanimivost naj omenimo, da je ognjilo tudi del ogrlice Reda zlatega runa in verjetno tudi del emblema in prapora Bizantinskega cesarstva. Polemike, ali je atribut v bizantinskem praporu res ognjilo ali pa gre le za črko B, še trajajo. V nemški heraldiki je znan kot Feuerstahl, angleški pa kot fire striker ali fire steel.
Gre za zelo heraldično stiliziran list lokvanja, ki je zelo podoben rogačevim čeljustim in okovanemu zaključku nožnice. V nemški heraldiki je znan kot Seeblatt.
Gre za kovan ali graviran del konice oziroma zaključka lesene ali usnjene nožnice bodala, noža ali meča in je zelo podoben rogačevim čeljustim in lokvanjemu listu. V nemški heraldiki je znan kot Ortband.
Gre za stilizirano podobo ogromnih čeljusti hrošča rogača. V nemški heraldiki je podoba znana kot Hirschkäferzangen ali Schröterhorn.
Bikovo rogovje s krasto je izredno stilizirana podoba rogov in zaključka oziroma korena (krasta), ki spominja na ornamentno lobanjo v obliki deteljice. V nemški heraldiki atribut imenujejo Stierhörner mit Grind.
Tudi posamezen kozorogov rog lahko upodabljamo lebdeče s stiliziranim zaključkom ali krasto. V nemški heraldiki atribut imenujejo Steinbockhorn mit Grind ali pa kar Bockshorn.
Gre za atribut, ki je zelo podoben bikovi konstrukciji, le da sta rogova nad krasto spiralno zavita. V nemški heraldiki ga imenujejo Widderhörner mit Grind.
Stiliziran in zelo jasen atribut, ki predstavlja jelenje parklje. V nemški heraldiki atribut imenujejo Hirschschalen.
Sidro se uporablja v gradbeništvu in je del konstrukcije, ki drži in učvršča steno (statika). Če je sidro bilo vidno, so ga velikokrat oblikovali zelo dekorativno. Stilizirani izrisi so lahko zelo različni, nekateri so celo podobni volčjemu trnku. V nemški heraldiki je atribut znan kot Maueranker.
Gre za past, s katero so včasih lovili volkove, oblikovana pa je kot stiliziran dvojni železni kavelj, ki spominja na črko Z; ni pa nujno. V nemški heraldiki je znan kot Wolfsangel. Poznamo tudi verzije, ki so oblikovane kot polmesec in jih v angleški heraldiki imenujejo crampon, v francoski pa hameçon.
V heraldiki poznamo heraldični hrib, dvohrib, trohrib (grb Ljubljane in Brežic) in tako dalje do šesterohriba. Če je vrhov več kot šest, atribut imenujemo hribovje. V nemški heraldiki je podoba znana kot Sechsberg, več kot šest vrhov pa Schroffen. Vrhovi so navadno zloženi v piramido (1:2:3) ali pa kot dvojni trohrib (3:3). Za razliko od angleške, slovenska heraldika razločuje med hribom in goro.